Asociace amatérských sportů ČR

Děti plánují o prázdninách sportovat. Jaká bude realita?

AAS ČR připravuje další průzkum zaměřující se na pohybové aktivity žáků základních škol v celé České republice. Tentokrát je přitom pozornost zaměřena na porovnání plánů s realitou.  Hlavním cílem tedy je zjistit, zda sportování figuruje v plánovaných prázdninových aktivitách a jaká část dětí …

AAS ČR připravuje další průzkum zaměřující se na pohybové aktivity žáků základních škol v celé České republice. Tentokrát je přitom pozornost zaměřena na porovnání plánů s realitou.  Hlavním cílem tedy je zjistit, zda sportování figuruje v plánovaných prázdninových aktivitách a jaká část dětí skutečně nejoblíbenější část roku trávila aktivně. První část průzkumu byla zrealizována v průběhu posledních dnů školního roku 2013/2014.

Ještě než se ve škole rozdaly vysvědčení, kytice a zachytily památeční fotografie do školního i rodinného alba, zrealizovala AAS ČR bleskový předprázdninový průzkum. Šetření se zaměřovalo na prázdninové plány dětí, když zřetel byl brán zejména na pohybové aktivity. Výsledky bude AAS ČR porovnávat s daty, které vyplynou ze zářijového průzkumu. Teprve toto srovnání pak může ukázat, na kolik byly výsledky předprázdninového průzkumu ovlivněny dětským entusiasmem z odpadnutí školních povinností a jaký je skutečný vztah dětí ke sportu.

Jestliže plánovaný zářijový průzkum bude mít stejné výsledky jako ten předprázdninový, tak si všichni rodiče, učitelé, trenéři a subjekty usilující o aktivnější životní styl mladé generace mohou gratulovat. Sportovat má v plánu totiž přes 90 % žáků základních škol! AAS ČR si však dovoluje upozornit, že tato přehnaně optimistická čísla budou ověřena zářijovým průzkumem, který se rovněž zaměří na fakt, co přesně si mládež představuje pod pojmem „sportovat“. Situace, kdy se plány poměrně rapidně liší od reality, totiž nejsou výjimkou ve světě sportu a nejen v něm.

Ani fotbalová horečka spojená s fotbalovým mistrovstvím světa v Brazílii, které bylo v době sběru dat v plném proudu, nevynesla na první příčku v popularitě letních sportů fotbal.  Dominantní postavení patří totiž plavání. Třetí příčku obsadila cyklistika. Podstatná procentuální část respondentů uvedla celkem rozmanitou směsici sportů, a tak do kolonky „jiný“ patří například parkour, plážový volejbal, basketbal, aerobik, atletika či karate.

Porovnání oblíbenosti sportování s ostatními prázdninovými činnostmi, které mají děti v plánu, reflektuje výsledky šetření, které AAS ČR zrealizovala začátkem roku 2014, resp. v září 2013 (září 2013, leden 2014). Z těch vychází, že pravidelně sportuje cca 25 % dětí. Zcela nejpopulárnější a dominující je letitá obliba zahraničních pobytů u moře.

Zajímavým údajem je nízká hodnota u sledování televize a sezení u počítače. Což je možné vysvětli již zmíněnou bezkonkurenční popularitou vzácných zájezdů k moři, které mají svou ojedinělostí předpoklad k dosažení té nejvyšší příčky v žebříčku popularity.

Nicméně až zářijové šetření a následné porovnání výsledků ukáže, jaká byla skutečná realita prázdninových dnů.

Ke stažení

     

Komentáře jsou zavřeny.

AAS ČR na Facebooku

Události

HEJTMANŮV POHÁR PRODLOUŽEN

6. ročník Hejtmanova poháru je prodloužen do konce září.

ODSTARTOVAL 6. ROČNÍK HEJTMANOVA POHÁRU

V lednu odstartoval již 6. ročník oblíbené školní soutěže Hejtmanův pohár.

PODESÁTÉ S TALENTEM ROKU!

1. prosince odstartoval jubilejní ročník soutěže Talent roku 2020! Kdo se může zúčastnit?

Více událostí >