Asociace amatérských sportů ČR

Děti ke sportu nemají vztah, o prázdninách dominovala elektronika. Ukázal další průzkum AAS ČR

Hned po nástupu dětí do školy zrealizovala AAS ČR druhou část průzkumu zaměřeného na dětské prázdninové aktivity. První fáze šetření byla provedena ještě před ukončením školního roku. Cílem bylo zjistit a porovnat plány žáků základních škol na trávení volného času …

Hned po nástupu dětí do školy zrealizovala AAS ČR druhou část průzkumu zaměřeného na dětské prázdninové aktivity. První fáze šetření byla provedena ještě před ukončením školního roku. Cílem bylo zjistit a porovnat plány žáků základních škol na trávení volného času o letních prázdninách s realitou všedního dne nezatíženého školními povinnostmi. Důraz byl přitom kladen zejména na pohybové aktivity. Do průzkumu se zapojilo 2732 dětí ze 61 základních škol z celé České republiky.

Co se ještě před několika lety zdálo skoro nemožné, dnes už je realitou. Tělesná výchova – základ pohybového vzdělání – se řadí mezi nejméně oblíbené předměty na základních školách, když dle výsledků průzkumu AAS ČR se řadí hned za matematiku a český jazyk.

Ruku v ruce jde s výše zmíněnou „oblibou“ tělocviku také průměrný způsob trávení volného času současnou mladou generací. Dominantního postavení bylo o prázdninách dopřáno televizím, počítačům a moderním elektronickým zařízením, když je děti využívaly 5x týdně a více. O poznání hůře působí statistiky sportování dětí. Kolo, sportovní pomůcky a také například plavky používali žáci základních škol v průměru 1-2 týdně. Dokonce hned 53 % dětí o prázdninách nesportovalo vůbec nebo jen příležitostně.

Od způsobu trávení volného času se odvíjí také oblíbenost prázdninových aktivit.  Výsledky průzkumu přisoudili první místo trávení času u PC, tabletu nebo herních konzolí. Na těsném druhém místě skončilo sledování televize. Další příčky obsadily s odstupem vodní radovánky a další pohybové aktivity.

Průzkum tak nepotvrdil nadějné výsledky předprázdninového šetření AAS ČR, kde se drtivá většina žáků vyjádřila, že plánují o prázdninách sportovat. Pravděpodobně bylo vše ovlivněno omámením z blížících se populárních letních měsíců bez školy.

Ke stažení

     

Komentáře jsou zavřeny.

AAS ČR na Facebooku

Události

HEJTMANŮV POHÁR PRODLOUŽEN

6. ročník Hejtmanova poháru je prodloužen do konce září.

ODSTARTOVAL 6. ROČNÍK HEJTMANOVA POHÁRU

V lednu odstartoval již 6. ročník oblíbené školní soutěže Hejtmanův pohár.

PODESÁTÉ S TALENTEM ROKU!

1. prosince odstartoval jubilejní ročník soutěže Talent roku 2020! Kdo se může zúčastnit?

Více událostí >